piątek, 3 lutego, 2023
Home > Najnowsze wiadomosci > Spotkanie Zarządu OZPSP z ministrem zdrowia

Spotkanie Zarządu OZPSP z ministrem zdrowia

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski

19 lutego miało miejsce spotkanie Zarządu OZPSP z nowym ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko. Z ramienia Zarządu OZPSP w spotkaniu uczestniczyli: prezes Waldemar Malinowski, wiceprezes Krzysztof Żochowski, Sabina Bigos-Jaworska oraz Andrzej Bujnowski.

Spotkanie miało przede wszystkim charakter zapoznawczy. Podczas krótkiej dyskusji na temat systemu ochrony zdrowia w Polsce postanowiono o potrzebie wspólnego wypracowania definicji szpitala powiatowego, a także precyzyjnego określenia jego roli w systemie.

Minister Łukasz Szumowski zwrócił się do członków Zarządu z prośbą o wskazanie proceduralnych absurdów utrudniających szpitalom powiatowym skuteczne wypełnianie ich funkcji.  Członkowie Zarządu jako jeden z przykładów wskazali niekorzystny sposób finansowania, zgodnie z którym złożone procedury medyczne wykonywane w szpitalach powiatowych, np. w ramach zabiegów ratujących życie pacjenta, są niżej wyceniane niż te same świadczenia realizowane w szpitalach specjalistycznych. W związku z prośbą ministra Zarząd zwróci się do członków OZPSP o wskazanie podobnych zjawisk mających istotny wpływ na funkcjonowanie szpitali powiatowych. Zbiorcze stanowisko w tej sprawie zostanie przekazane ministrowi.

Zarząd OZPSP pogratulował ministrowi zawarcia porozumienia z rezydentami, dzieląc się jednocześnie uwagami na temat przyjętego kompromisu. Zwrócono m.in. uwagę, że przywiązanie lekarzy specjalistów do jednego szpitala może postawić w trudnej sytuacji mniejsze placówki.

Spotkania Zarządu z ministrem zdrowia będą miały charakter cykliczny. Kolejne zaplanowano na 9 marca.

fot. www.mz.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *