czwartek, 1 grudnia, 2022
Home > Slider > Nie tylko o ryczałcie – spotkanie Zarządu OZPSP z prezesem NFZ

Nie tylko o ryczałcie – spotkanie Zarządu OZPSP z prezesem NFZ

21 czerwca w siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia odbyło się spotkanie Zarządu OZPSP z prezesem NFZ Andrzejem Jacyną. W rozmowie na temat bieżącej sytuacji szpitali oraz sposobu finansowania realizowanych przez nie świadczeń medycznych uczestniczył także wiceprzewodniczący Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych Maciej Biardzki.

Najistotniejszą kwestią omawianą podczas spotkania był sposób obliczania ryczałtu dla szpitali. Zarząd Związku uzyskał zapewnienie prezesa NFZ, że propozycje ryczałtu na 2019 r. zostaną opracowane w oparciu o dwa okresy rozliczeniowe, a nie, jak dotychczas, wyłącznie na podstawie danych z drugiego półrocza. – Postulowaliśmy o wprowadzenie jednego, rocznego okresu rozliczeniowego, który byłby o wiele bardziej uczciwy niż obecne rozwiązanie – mówi Krzysztof Żochowski, wiceprezes OZPSP. – Oba półrocza są bardzo różne pod względem ilości wykonywanych procedur. W pierwszej połowie roku wykonania są znacznie wyższe. W drugim półroczu, z uwagi na wakacje oraz okres świąteczno-noworoczny, wykonuje się o wiele miej procedur. Proponowanie ryczałtu na pierwsze półrocze na bazie wykonania drugiego jest więc w oczywisty sposób niekorzystne dla szpitali – tłumaczy Krzysztof Żochowski. Prezes NFZ nie wykluczył, że w przyszłości wprowadzony zostanie jeden okres rozliczeniowy.

Zarząd OZPSP zwrócił również uwagę na wzrost kosztów zatrudnienia pracowników medycznych związany z podniesieniem płacy minimalnej w służbie zdrowia. – Wskazując na brak wystarczających środków w budżetach naszych placówek, wnioskowaliśmy o 6-procentowy wzrost, ale niestety w tej sprawie nie otrzymaliśmy satysfakcjonującej odpowiedzi – mówi Krzysztof Żochowski.

Wśród innych tematów, które poruszono w czasie spotkania, znalazła się także m.in. potrzeba zmiany w sposobie finansowania świadczeń wykonywanych w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii. Zdaniem przedstawicieli OZPSP świadczenia te, jako procedury ratujące życie, powinny być wyłączone poza ryczałt i finansowane odrębnie.

Członkowie Zarządu Związku dyskutowali z prezesem Andrzejem Jacyną także na temat propozycji przywrócenia ostrych i tępych dyżurów szpitali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *