czwartek, 1 grudnia, 2022
Home > Slider > Quo vadis, reformo? Konferencja OZPSP

Quo vadis, reformo? Konferencja OZPSP

W maju Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych zorganizował kolejną konferencję szkoleniową z udziałem dyrektorów szpitali z całej Polski.

Centralnym punktem konferencji był panel dyskusyjny „Quo Vadis, reformo? Ochrona zdrowia, zdobyte doświadczenie, rozwiązania”, w którym udział wzięli m.in.: sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. szpitali powiatowych poseł Andrzej Gawron, wiceminister zdrowia w gabinecie Konstantego Radziwiłła Piotr Gryza, Dyrektor Departamentu Analiz i Strategii NFZ Dariusz Dziełak, dyrektor mazowieckiego oddziału wojewódzkiego NFZ Filip Nowak, a także pełnomocnik ds. jakości w podmiotach leczniczych Monika Białas oraz specjalista ds. IT Marcin Kędzierski.

W trakcie dyskusji dużo czasu poświęcono reformie, która doprowadziła do utworzenia sieci szpitali. – Po 8 miesiącach obowiązywania reformy zmieniło się kierownictwo resortu. Czego w związku z tym możemy się spodziewać? Jakie będą dalsze wytyczne dotyczące sieci? – pytał prowadzący dyskusję prezes OZPSP Waldemar Malinowski.

– Na razie brakuje danych, które pozwoliłyby w sposób rzetelny ocenić reformę. Wiarygodne dane pojawią się po zakończeniu drugiego kwartału i dopiero po ich analizie zapadnie decyzja, jakich obszarów powinna dotyczyć modyfikacja – odpowiadała minister Józefa Szczurek-Żelazko, zapewniając, że resort jest otwarty na dyskusję w tej sprawie.

– Temu rozwiązaniu potrzebna jest stabilność, a jednocześnie analiza. Przyszłości sieci to naturalny proces dokonywania pewnych zmian. Są obszary, na które trzeba reagować, bo nie wszystko udało się przewidzieć wcześniej. Ewentualne korekty nie mogą jednak zmieniać podstawowych zasad projektu, który trzeba raczej doszlifowywać i doprecyzowywać – mówił jeden z autorów reformy sieci Piotr Gryza.

Puszka Pandory ministra Szumowskiego

W czasie panelu poruszono także temat porozumienia ministra Łukasza Szumowskiego z rezydentami i rodzącą się na jego tle presję społeczną kolejnych środowisk medycznych. – Boli nas to, że z pozycji ministerstwa zarządza się płacami. Minister musi zrozumieć, że nie może tak działać. W ten sposób rodzi się presja płacowa kolejnych środowisk – przekonywał Waldemar Malinowski. – Oczekujemy 6-procentowego wzrostu wyceny wartości umów od 1 lipca. Policzyliśmy, że taki będzie wzrost kosztów związanych ze zwiększeniem płacy minimalnej i płacy w ochronie zdrowia.

Władysław Perchaluk, wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, zasugerował, że porozumienie  z rezydentami otworzy swego rodzaju Puszkę Pandory. – W szpitalach pracują nie tylko lekarze i pielęgniarki, jest też duża grupa fizjoterapeutów. Czy przewidujecie regulacje dotyczące tych grup? – pytał Perchaluk.

– Porozumienie z rezydentami to odpowiedź na państwa oczekiwania – tłumaczyła minister Szczurek-Żelazko. – Gdyby go nie było, roszczenia środowiska i tak do państwa by trafiały; część dyrektorów już wcześniej im ulegała.

Dyrektorzy szpitali odnieśli się także do projektu związania lekarzy specjalistów z jednym szpitalem. Zdaniem dyrektorów spowoduje to olbrzymie problemy polegające na braku kadry do obsadzenia dyżurów, bowiem obecnie 90% lekarzy dyżurujących w szpitalach powiatowych pracuje na terenie kilku sąsiednich powiatów.

Zdaniem minister Szczurek-Żelazko rozwiązaniem tej kwestii ma być przywrócenie tępych i ostrych dyżurów szpitali. – Dyżury tępe i ostre to dobre rozwiązanie dla dużych miast, a nie małych, gdzie jest tylko jeden szpital – argumentował Andrzej Bujnowski, członek Zarządu OZPSP.

W dalszej części konferencji dyrektorzy mieli okazję wysłuchać prezentacji przygotowanych przez firmy z branży medycznej, a także odwiedzić przygotowane przez nie stoiska wystawowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *