
Zarząd Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych ze zdziwieniem i niepokojem przyjmuje komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) z dnia 03.03.2025 r. dotyczący finansowania nadwykonań za 2024 r.
Nie możemy zaakceptować faktu, że NFZ planuje zapłacić jedynie część wartości za około 100 rodzajów świadczeń, które zostały już wykonane. Jest to ewidentna próba przerzucenia kosztów leczenia pacjentów na już i tak zadłużone oraz chronicznie niedofinansowane szpitale powiatowe.
Ponadto w finansowaniu nadwykonań świadczeń limitowanych ponownie faworyzowane są szpitale wysokospecjalistyczne oraz te, które udzielają lepiej wycenionych świadczeń. Tymczasem szpitale powiatowe, które stanowią fundament systemu ochrony zdrowia dla milionów mieszkańców mniejszych miejscowości, po raz kolejny zostają poszkodowane. Przykładem jest projekt zarządzenia NFZ, który wyłącza zabiegi z zakresu ortopedii od lat realizowane przez szpitale powiatowe.
Nie możemy zgodzić się na sytuację, w której świadczenia kluczowe dla funkcjonowania szpitali powiatowych zostają opłacone jedynie w 50-70% wartości, podczas gdy inne placówki otrzymują pełne finansowanie.
Nie akceptujemy również wyłączenia z obszaru rozmów kwestii zapłaty za leczenie pacjentów ponad przyznany limit w ryczałcie sieciowym. W tym trybie finansowania leczeni są pacjenci w stanach nagłych i pilnych, często bezpośrednio po pobycie w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Brak uregulowania tych nadwykonań najmocniej uderzy w szpitale powiatowe I i II poziomu zabezpieczenia szpitalnego.
Minister Zdrowia, Pani Izabela Leszczyna, w komunikacie z dnia 28.02.2025 r. zapewniła: „W zakresie nadwykonań limitowanych informujemy, że wszystkie świadczenia wykonane ponad limit określony w umowach będą sfinansowane.” Tymczasem zapłata na poziomie 50-70% nie może być uznana za pełne finansowanie świadczeń. Takie działanie godzi w stabilność finansową szpitali powiatowych i prowadzi do dalszego pogłębiania ich trudnej sytuacji.
Apelujemy do Pani Minister o spełnienie składanych obietnic oraz zagwarantowanie, że wszystkie wykonane świadczenia zostaną w pełni sfinansowane. Oczekujemy jednoznacznej deklaracji, że środki na leczenie pacjentów trafią do szpitali w pełnej wysokości. Szpitale powiatowe nie mogą dłużej ponosić kosztów niedoszacowanego systemu.