Przedstawiamy stanowisko nr 2/2025 Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych z dnia 27.02.2025 r. do projektu zarządzenia z dnia 6 lutego 2025 r., zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne.

Szanowna Pani Minister,
W związku z opublikowanym projektem zarządzenia z dnia 6 lutego 2025 r., zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne – świadczenia wysokospecjalistyczne, działając w imieniu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, informujemy, że wyrażamy stanowczy sprzeciw planom usunięcia możliwości rozliczania w ramach chirurgii ogólnej procedur z grup H31E oraz H31F – dotyczących kompleksowych zabiegów w zakresie kończyny dolnej i miednicy .
W ocenie Projektodawcy omawiana zmiana miałaby podnieść jakość udzielanych świadczeń i zapewnić realizację przedmiotowych świadczeń w oddziałach zabiegowych specjalistycznych. Tymczasem wskazania już wymagają, że w/w procedury, mimo, że wykonywane w ramach zakresu chirurgii ogólnej, realizowane są przez lekarzy specjalistów w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Gwarantuje to już obecnie najwyższą jakość udzielanych świadczeń.
Od lat obserwujemy stale rosnącą liczbę urazów zaopatrywanych w oddziałach chirurgicznych ogólnych szpitali powiatowych. Sytuacja taka spowodowana jest trudnościami lub często wręcz niemożnością przekazania pacjenta w stanie zagrażającym życiu i zdrowiu do oddziału ortopedycznego. Oddziały te często są przepełnione, a lekarz próbujący przekazać pacjenta otrzymuje odpowiedź, iż nie ma na ten moment takiej możliwości.
Szpitale powiatowe z powodzeniem organizują wymagany potencjał kadrowo-sprzętowy, ponosząc z tego tytułu istotne koszty finansowe. Działania te stanowią z jednej strony odpowiedź na ograniczoną dostępność do świadczeń H31E i H31F w dużych podmiotach leczniczych a z drugiej strony ułatwiały w sposób znaczący dostęp do opieki szpitalnej w obszarze bezpośredniego zamieszkiwania pacjentów. Usunięcie, w chwili obecnej, możliwości rozliczania, jak dotychczas, w ramach chirurgii ogólnej wspomnianych procedur zburzy w sposób trwały dotychczasowe starania zmierzające z sukcesem do budowy wykwalifikowanej kadry lekarskiej, ale, co bardzo ważne, pozbawi szpitale powiatowe, znajdujące się w niezwykle trudnej sytuacji finansowej ważnej części możliwych do wykonania procedur. Podkreślamy także, że wykonywanie tych świadczeń jest rozliczane w ramach ryczałtu a nie konsumuje dodatkowych kontraktów specjalistycznych. Ma to więc także pozytywny wpływ na niewystarczający budżet NFZ.
Skutkiem proponowanego usunięcia możliwości rozliczania grup H31E oraz H31F – dotyczących kompleksowych zabiegów w zakresie kończyny dolnej i miednicy realizowanych w oddziałach chirurgicznych będzie także ograniczenie w dostępności do świadczeń, co wprost odzwierciedlać będą wydłużające się kolejki oczekujących w oddziałach specjalistycznych w których świadczenia miałyby być tylko wykonywane i to także przez lekarzy specjalistów tak jak ma to miejsce obecnie.
Proponowaną zmianę oceniamy zdecydowanie negatywnie, jako niemającą racjonalnego uzasadnienia w potencjalnej poprawie jakości, utrudniającą pacjentom dostęp do wykonywanych świadczeń i świadomie pogarszającą sytuację finansową szpitali powiatowych.
Stanowisko do pobrania:
Stanowisko OZPSP z dnia 27.02.2025 r. do projektu zarządzenia w rrodzaju leczenie szpitalne