Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia

Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia

W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP) z Minister Zdrowia Izabelą Leszczyną, wiceministrem Markiem Kosem, Prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Filipem Nowakiem oraz Prezesem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Danielem Rutkowskim.

Najważniejszym tematem spotkania była kwestia podwyżek minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia, które mają wejść w życie od 1 lipca 2024 r. Zarząd OZPSP przedstawił swoje obawy wynikające z doświadczeń z poprzednich lat i zaapelował o przygotowanie odpowiednich środków na ten cel. Ponadto zwrócono uwagę, na sytuację szpitali, które straciły tzw. produkt 16%.
Strona rządowa poinformowała, że rekomendacje w tej sprawie będą gotowe do 24 maja 2024 r.
Prezes OZPSP Waldemar Malinowski zwrócił również uwagę, że w niektórych  województwach nadal nie są wypłacone środki za świadczenia nielimitowane za I kwartał 2024 r.
– My już kredytujemy NFZ, nie może być dodatkowo takiej sytuacji, że nie otrzymujemy środków za wykonane świadczenia nielimitowane. Jeśli taka sytuacja się utrzyma szpitale, które są i tak w trudnej sytuacji, stracą płynność finansową.
Minister Izabela Leszczyna zapewniła, że ta kwestia zostanie uregulowana i NFZ w najbliższym czasie rozwiąże ten problem.
Ponadto podczas spotkania przedstawiono i omówiono propozycję podwyższenia wycen w chirurgii ogólnej.
Zarząd OZPSP zaoferował również swoje wsparcie w pracach nad nadchodzącymi zmianami w organizacji ochrony zdrowia.
W najbliższym czasie planowane są kolejne spotkani z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia.