Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych I Forum Ochrony Zdrowia w Wąsowie

I Forum Ochrony Zdrowia w Wąsowie

W Wąsowie k. Poznania odbywa się I Forum Ochrony Zdrowia. Dziś odbyło się spotkanie władz Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dyrektorami szpitali.

Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych reprezentują prezes Waldemar Malinowski oraz wiceprezesi Krzysztof Żochowski i Tomasz Paczkowski.

Tematem rozmów był m.in. sposób finansowania podwyżek od lipca 2023 i związane z nimi obawy dotyczące dalszego zadłużania szpitali. Minister Zdrowia poinformował, że zaproponowany pakiet finansowy zsumuje się do dodatkowych 15 mld zł w rocznym okresie, co miałoby zaspokoić trzy główne oczekiwania zarządzających szpitalami – środki na podwyżki wynagrodzeń, zwiększone koszty związane z inflacją oraz zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Wg A. Niedzielskiego zaproponowane mechanizmy minimalizują ryzyko przekroczenia ryczałtów przez szpitale oraz gwarantują środki także na podwyżki pracowników administracyjnych. Prezes NFZ Filip Nowak podkreślił, że ryczałt postanowiono zwiększyć także tym szpitalom, które w poprzednim roku tego ryczałtu nie wykonały, aby mogły funkcjonować i nie straciły zdolności finansowej.

Więcej w artykule w Rynku Zdrowia: KLIKNIJ