Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych Spotkanie Zarządu OZPSP z dyrektorami szpitali powiatowych w woj. podkarpackim

Spotkanie Zarządu OZPSP z dyrektorami szpitali powiatowych w woj. podkarpackim

Dziś w Gliniku Zaborowskim koło Strzyżowa odbyło się spotkanie Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych z Dyrektorami szpitali powiatowych województwa podkarpackiego, podczas którego omówiono ich sytuację finansową za lata 2020-2023. W spotkaniu wziął udział również Dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Urzędzie Wojewódzkim, Przewodniczący Konwentu Związku Powiatów woj. Podkarpackiego oraz Starosta Strzyżowski.

Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Strzyżowie Paweł Pikul przedstawił sytuację finansową 16 szpitali powiatowych województwa podkarpackiego za lata 2020-2023. Wynika z nich, że zysk netto za 11 miesięcy 2023 r. miał tylko jeden z nich. Średnia strata netto za 11 miesięcy 2023 r. na podmiot wyniosła ponad 7 mln zł. Dynamika wzrostu zobowiązań ogółem w 2021 r. wyniosła 9,4%, w 2022 r. 20,1%, a do listopada 2023 r. 16,8%. Ponadto średni procent udziału wynagrodzeń z ZUS wraz z umowami cywilnoprawnymi w przychodach z NFZ w 2021 r. wyniósł 80,4%, w 2022 r. 84,2%, a za 11 miesięcy 2023 r. 86,1%. – powiedział Paweł Pikul, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Strzyżowie.

Prezes Waldemar Malinowski odnosząc się do przedstawionych danych omówił ogólnie sytuację finansową szpitali i najważniejsze kwestie, które powinny być jak najszybciej wdrożone, aby placówki mogły uzyskać stabilność finansową i mogły normalnie funkcjonować i leczyć pacjentów:
– Zapłata za nadwykonania w świadczeniach limitowanych i nielimitowanych oraz ponad ryczałt;
– Urealnienie wyceny świadczeń;
– Wydłużenie terminu spłaty 1/12.
Nie może być tak, że w szpitale powiatowe kredytują NFZ i oczekują miesiącami na zapłatę za udzielone już świadczenia. Przedstawione dzisiaj dane potwierdzają bardzo trudną sytuację w jakiej znajdują się szpitale. Oczekujemy na pilne rozwiązania, które pozwolą nam normalnie funkcjonować, aby móc leczyć naszych pacjentów – powiedział prezes Waldemar Malinowski.
Podczas dyskusji dyrektorzy szpitali powiatowych wymienili się swoimi doświadczeniami i opowiedzieli o problemach z jakimi muszą się mierzyć każdego dnia. Kolejne spotkanie z dyrektorami szpitali zaplanowano w województwie zachodniopomorskim.